راوند خبر اسلام آباد غرب
راوند خبر اسلام آباد غرب
درباره وبلاگ


راوند خبر اسلام آباد غرب

مدیر وبلاگ : محسن احمدیان
مطالب اخیر
نویسندگان
یکشنبه 1 فروردین 1395 :: نویسنده : محسن احمدیان

راوند خبر :
 

تاریخچه نوروز: واژه نوروز یک اسم مرکب است که از ترکیب دو واژه فارسی «نو» و «روز» بوجود آمده است این نام در دو معنی به کار می­رود. 1- نوروز عام: روز اول آغاز اعتدال بهاری و آغاز سال نو2- نوروز خاص: روز ششم فروردین با نام «روز خرداد».اکثر مردم نوروز و جشن ­های جانبی آن را جشن ­هایی با گذشته صددرصد ایرانی می­دانند. از طرفی شواهد مختلف نشان می­دهد که این جشن ­ها تاریخی فراتر از قوم ایرانی(به  معنای قوم هندو-اروپایی مهاجری که در حدود سال3000قبل به ایران آمدند) دارد و احتمالا از مراسم قبل از آریایی این فلات سرچشمه می­گیرند و چه بسا اقوام عیلامی، کاسی، گوتی و دیگر اقوام باستانی نیز آنها را جشن می­گرفته­ اند منشأ و زمان پیدایش نوروز به درستی مشخص نیست، در برخی از متون کهن از جمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید و در برخی از متون، کیومرث به عنوان پایه­ گذار نوروز معرفی شده است. پدید آوری نوروز در شاهنامه، این است که جمشید در حال گذشتن از آذزبایجان، دستور داد تا در آنجا برای او تختی بگذارند و خودش با تاجی زرین بر روی تخت نشست، با رسیدن نور خورشید به تاج زرین او، جهان نورانی شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو نامیدند. برخی از روایات تاریخی، آغاز نوروز را به بابلیان نسبت می­دهند بر طبق این روایات ، رواج نوروز در ایران به سال538ق.م یعنی زمان حمله کوروش بزرگ به بابل باز می­گردد. همچنین در برخی روایات ، از زرتشت به عنوان بنیان­گذار نوروز نام برده شده است. اما در اوستا(دست کم در گاتها)، نامی از نوروز برده نشده است . به باور زرتشت ماه فروردین نخستین ماه گاه ­شماری خورشید ایرانیان به فره ­وشی به معنی سرزندگی اشاره دارد به اینکه دنیای مادی را در آخرین روزهای سال دچار دگرگونی می­کند..

از برپایی مراسم و آیین نوروز در دوران هخامنشی اطلاع دقیقی در دست نیست و تنها برخی از پژوهشگران چون فیلندر معتقدند که حجاری­ها و سنگ ­نگاره ­های باقیمانده از دوران هخامنشی نشان ­دهنده مراسم نوروز در تخت­جمشید است.

از چگونگی برگزاری نوروز در روزگار اشکانی آثاری در دست نیست. در دوره ساسانیان مراسم عید نوروز را بین 6تا30 روز برگزار می­کردند و روز 6 فروردین یا نوروز بزرگ را خرداد روزی نامیدند و این روز را متعلق به فرشته مقدس خرداد می­دانستند. در سراسر دوره­ ی اسلامی، حتی دوره خلفای اموی و عباسی برپا می­شد. با کاهش قدرت و نفوذ عرب­ ها بر دولت ­های ایرانی و ایجاد حکومت ­های مستقلی چون صفاریان و سامانیان و تعلق خاطر پادشاهان ایرانی­نژاد به اجرای رسومات ایرانی، موجب احیای نوروز و برگزاری با شکوه این جشن شد.

در دوران معاصر جشن نوروز به عنوان یک میراث فرهنگی مورد توجه مردم قرار داشته و هر ساله برگزار می­شد. البته برگزاری جشن نوروز به صورت آشکار در برخی کشورها توسط برخی حکومت ­ها برای مدت زمانی ممنوع بوده است. به عنوان مثال حکومت شوروی برگزاری جشن نوروز را در برخی از کشورهای آسیای میانه همانند ترکمنستان، قرقیزستان و تاجیکستان ممنوع کرده بود.

محدوده جغرافیایی نوروز:  در سراسر خاورمیانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان، در آسیای میانه چین شرقی، سودان، زنگبار در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستاراخان و امریکای شمالی، هندوستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل میشد.

در 30مارس سال2009م برابر با 10فروردین سال1388ه.ش پارلمان فدرال کانادا، اولین روز بهار هر سال را به عنوان نوروز، عید ملی ایرانیان و بسیاری از اقوام دیگر نامگذاری کرد. همچنین در تاریخ24فوریه2010م سازمان ملل متحد با تصویب یک قطعنامه در مقر سازمان ملل در نیویورک، عید نوروز را به عنوان روز بین­ المللی نوروز و فرهنگ صلح جهانی به رسمیت شناخت.

نوع مطلب :
برچسب ها : راوند خبر، اسلام اباد غرب،
لینک های مرتبط :


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic